Az európai uniós hulladékgazdálkodási irányelveknek megfelelően, 2023. július 1-től jelentősen átalakultak a magyar hulladékgazdálkodási szabályok is. Ezek az átalakulások a napi gyakorlatban mindenkit érintenek kisebb-nagyobb mértékben, cégeket és magánszemélyeket egyaránt.
Mostantól az európai uniós hulladékgazdálkodási irányelvek szerint egyes termékek körforgásos hulladékkezelésének költségeiért Magyarországon is a gyártók, termelők, a termék első forgalomba hozói a felelősek. Ezt hívjuk kiterjesztett gyártói felelősségnek (extended producers responsibility, azaz EPR).
A megváltozott jogszabályi környezetben, az EPR díj megjelenésével a termékdíj is változott, valamint megszűnt az egyéni hulladékkezelés teljesítésének lehetősége. Központi kérdés lesz mindenki számára:
-
-
- Hogyan vonható le a termékdíjból a kiterjesztett gyártói felelősségi díj?
- Milyen a termékdíj és a hulladékgazdálkodási gyártói adatszolgáltatások kapcsolata?
- Hogyan változott a termékdíj számítása és bevallása 2023. július 1-jétől?
- Kit hogyan, és milyen termékek kapcsán érintenek az EPR rendelkezései?
- Hogyan, hova és mikor kell benyújtani az első EPR adatszolgáltatást?
- Kire milyen egyéb hulladékgazdálkodási szabályok vonatkoznak?
-
Az előadások során a többször változott hatályos jogszabályi előírások mellett előadóink kitérnek az ismert végrehajtási rendeletekre, illetve tervezetekre is. Szó esik a gazdálkodók feladatairól, a változások trendjéről, illetve időpontjairól is.
Az e-learning csomag tartalma:
2. tananyag: Hulladékgazdálkodási szabályok változásai 2023 júliusától, a koncessziós hulladékgazdálkodásra való átállás szabályai
3. tananyag: Termékdíj a gyakorlatban – Bevallás, nyilvántartás, adatszolgáltatás
4. tananyag: EPR és Termékdíj asszisztens képzés – e-learning
5. tananyag: Visszaváltási díj – Termékdíj – EPR szabályai – e-learning